Noi formate de fișiere 3D pentru aplicații legate de CGI
ActCAD 2025 - Oprogramowanie CAD 2D i CAD 3D BIM z IntelliCAD 13 | Zastąp AutoCAD®
  • ActCAD
  • Magazin
  • Descărca
  • Licenţe
  • Blog
  • Suprapunere
  • IntelliCAD
  • Formate CAD
  • Contact
  • Comentarii
  • 0

Noi formate de fișiere 3D pentru aplicații legate de CGI

Nowe formaty plików 3D aplikacji związanych z CGI


Formaty plików 3D istnieją już od dawna. Służą do tworzenia modeli 3D w aplikacjach graficznych, takich jak 3ds Max, Maya, Blender i Cinema 4D. Jednak format został ograniczony w swoich możliwościach. W miarę ewolucji formatów plików 3D przyjęły nowe funkcje. Formaty te nie są już ograniczone do modeli 3D. Teraz mogą tworzyć nowe typy danych, takie jak teksturowane powierzchnie, bryły, siatki objętościowe i ścieżki ruchu.


1. Wprowadzenie do formatów plików 3D

Formaty plików 3D dla aplikacji związanych z CGI są bardzo różne od formatów plików 2D dla aplikacji związanych z CGI:

Istnieją formaty plików 3D przeznaczone do grafiki komputerowej 3D i renderowania 3D.

Istnieją formaty plików 3D nie są przeznaczone do grafiki komputerowej 2D i renderowania 2D.

Podczas gdy formaty plików 2D są przeznaczone do grafiki komputerowej 2D i renderowania 2D, formaty plików 3D nie są przeznaczone do grafiki komputerowej 2D i renderowania 2D.

Formaty plików 3D są używane do grafiki komputerowej 3D i renderowania 3D.

A także formaty plików 3D nie są wykorzystywane do grafiki komputerowej 2D i renderowania 2D.

Formaty plików 3D nie są przeznaczone do grafiki komputerowej 2D i renderowania 2D.

Tak jak widzimy jest to istna wieża Babel.



2. Jakie są formaty plików 3D?

Formaty plików 3D to sposób na przechowywanie modeli 3D i animacji w formacie cyfrowym.

Formaty plików 3D są używane do wielu prac, takich jak projekty przestrzenne, gry, animacje i filmy. Pierwszy format pliku 3D został wprowadzony przez Alias Systems w 1989 roku. Format ten został nazwany Alias Wavefront File Format (Wavefront). Ten format pliku był zastrzeżonym formatem, który był używany przez Alias do swoich zastosowań. Format pliku Wavefront został później wydany jako otwarty format i jest używany w wielu innych aplikacjach.


3DS

3DS lub „3D Studio” to natywny format plików używany przez 3ds Max. Format ten przechowuje dane siatki, atrybuty materiałów, łącza map bitowych, dane grupowe, ustawienia oświetlenia, konfiguracje rzutni i pozycje kamer. Ponadto 3DS może przechowywać dane dotyczące animacji obiektów 3D. Niestety ten format ma ograniczenie liczby wielokątów w jednym pliku i jest uważany za przestarzały. Został on zastąpiony formatem MAX 3D.


3MF

3MF lub 3D Manufacturing Format to otwarty format pliku stosowany głównie do drukowania 3D, projektowania, modelowania 3D. Opiera się na języku XML i zawiera informacje o materiałach i kolorach — rzeczach, których nie ma w formacie STL. 3MF jest obsługiwany przez najpopularniejsze oprogramowanie do modelowania 3D różnych producentów — Autodesk, Dassault Systèmes, PTC, Netfabb, Microsoft, SLM, HP, Shapeways, Materialize, 3D Systems, Siemens PLM Software i Stratasys.


COLLADA

COLLADA lub „COLLAborative Design Activity” to format pliku 3D, który zapewnia wymianę plików między oprogramowaniem 3D a aplikacjami interaktywnymi. Przechowuje wszystkie dane modelu 3D, w tym jego geometrię, kolory i materiały. Korzystając z otwartego schematu języka XML, COLLADA pomaga wymieniać informacje cyfrowe między programami 3D, które zwykle używają całkowicie niekompatybilnych formatów. COLLADA świetnie sprawdza się jako format wymiany danych z plików 3D w formatach 3ds Max, Maya, Lightwave, Cinema 4D, SketchUp, Unreal Engine, Unity, Blender, modo, Houdini, a nawet Adobe Photoshop. Jest identyfikowany z rozszerzeniem .dae (digital asset exchange) i jest najczęściej używany w rozwiązaniach Motion CG, grach wideo i przemyśle filmowym.


MAX

Najnowsze wersje programu 3ds Max korzystają z nowego formatu plików 3D — MAX. Jest to również natywny format oprogramowania 3ds Max, który przechowuje kompletną scenę ze wszystkimi jej komponentami i elementami 3D. Jest formatem zamkniętym i można go otworzyć tylko bezpośrednio w 3ds Max. Formaty 3DS, jak i MAX są najczęściej używane do prac w inżynierii, tworzenia architektury, projektowania wnętrz i projektowania produktów 3D.


OBJ

OBJ to otwarty format plików 3D, który jest popularny do importowania, eksportowania i przechowywania obiektów 3D podczas przenoszenia danych pomiędzy rożnymi aplikacjami używanymi do projektowania 3D. Jest obsługiwany przez wiele programów 3D, takich jak ActCAD, 3ds Max, Maya, Blender, Poser, XSI, MeshLab, Misfit Model 3D, Rhino 3D, Hexagon, CATIA, Modo, Cinema 4D czy IntelliCAD itp. Pliki OBJ zawierają tylko geometrię 3D i są zwykle używane do modelowania 3D oraz projektowania i drukowania 3D.


STEPĂ

STEP, STP lub „Standard wymiany danych modelu produktu” to format pliku 3D, który umożliwia wymianę plików między różnymi programami CAD, a także między oprogramowaniem CAD, oprogramowaniem inżynierskim i oprogramowaniem 3D. STEP to oficjalny międzynarodowy standard ISO, więc jest łatwy w implementacji i użyciu w większości popularnych programów CAD — ActCAD, ArchiCAD, AutoCAD, BricsCAD, CATIA, Creo, Draftsight, Fusion 360,  GstarCAD, IntelliCAD, SolidWorks, OnShape, PTC TurboCAD. Format ten najlepiej sprawdza się w projektach architektonicznych, budowlanych i inżynieryjnych, ale może być również używany do modelowania produktów 3D.


STL

STL oznacza „Standardowy język teselacji” lub „Standardowy język trójkąta”, ponieważ wykorzystuje wielo trójkąty do tworzenia przybliżonej siatki modelu. Mówiąc prościej, aby plik 3D był kompatybilny z drukarką 3D, należy go zakodować i przekształcić jego powierzchnię w czytelną siatkę. Im mniejsze są trójkąty siatki, tym lepiej do przechowywania informacji. STL wykorzystuje najbardziej efektywny schemat trójkątów, dlatego jest jednym z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych formatów plików 3D dla programów CAD 3D. Format pliku STL 3D doskonale sprawdza się w druku 3D, szybkim prototypowaniu obiektów oraz w produkcji wspomaganej komputerowo (CAM).


VRML

VRML oznacza „język modelowania rzeczywistości wirtualnej”. Został opracowany dla sieci WWW i stał się pierwszym internetowym formatem 3D w historii. VRML przechowywał informacje na temat geometrii 3D, animacji i skryptów. Ze względu na swoją wszechstronność programiści nazywali pliki VRML „światami”, a rozszerzeniem formatu pliku był .wrl. Jednak nie wszyscy twórcy oprogramowania 3D akceptowali ten format, więc z czasem stał się on przestarzały i został zastąpiony przez X3D.


X3D

Oprócz funkcji swojego przodka formatu VRML, plik X3D obsługuje geolokalizację, shadery, renderowanie wieloetapowe i wielo teksturowe. Plik X3D wyświetla zarówno zawartość graficzną 2D jak i 3D w różnych przeglądarkach internetowych, takich jak Chrome, Safari czy Firefox, na wielu systemach operacyjnych — Windows, Mac OS X, Linux. Format pliku X3D jest również zgodny z takimi standardami open source, jak XML, DOM i Xpath. To format bardzo popularny w sieci www.



3. Korzyści z nowych formatów plików 3D

Formaty plików 3D, takie jak BVH i OBJ, są obecnie szeroko stosowane w branży i są w stanie przechowywać duże ilości danych. W przeszłości formaty plików 3D nie były w stanie przechowywać dużych ilości danych, co spowodowało utratę danych podczas procesu konwersji. Nowe formaty plików 3D są w stanie przechowywać duże ilości danych, co pozwala na przeprowadzanie procesu konwersji bez utraty danych.



4. Wniosek.

Formaty plików 3D to nowy sposób tworzenia grafiki 3D i animacji, a także modeli 3D i scenerii. Stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej oprogramowania będzie opracowywanych do pracy z tymi formatami plików. Format pliku 3D jest zazwyczaj plikiem opartym na formacie XML, który jest następnie konwertowany na plik 3D w celu wykorzystania przez aplikację 3D. Są standardem otwartym i są tworzone przez aplikację 3D pracującą z aplikacją do modelowania 3D. Nie są jeszcze szeroko dostępne, ale stają się coraz bardziej popularne. Obecnie istnieje pięć formatów plików 3D. Trzy najpopularniejsze formaty plików 3D to 3DS, 3MF i OBJ.


30 iun 2024
Formate de fișiere 3D Stp Stepă Iges Ige 3Ds 3Df Collada Max Obj Stl Teselacja Trójkąty Vrml Formaty 3D Interaktywność Animacja Przemysł Kreatywny Vizualizare Tehnologie Modelare 3D Proiectare 3D Grafika Komputerowa Aplikacje Cgi
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
Acțiune
OK
ActCAD 2025 - IntelliCAD 13 - Logo ActCAD Europe | DWG Editor | Converter PDF to DXF
Produsele ActCAD au ajuns la utilizatori din 90 de țări din întreaga lume. Utilizatorii software-ului ActCAD variază de la giganți corporativi la clienți individuali care au găsit ActCAD ca fiind o alternativă potrivită în comparație cu alte produse scumpe din industria de proiectare 2D 3D CAD BIM. Pe baza statisticilor, putem vedea acoperirea tot mai mare a software-ului ActCAD în întreaga lume în fiecare lună. Datorăm succesul nostru implementării unor proceduri riguroase de control al calității software-ului CAD și suportului tehnic puternic din partea tuturor utilizatorilor, inclusiv utilizatorilor care testează software-ul nostru în timpul perioadei de probă.
‌
  • GDPR & CONFIDENȚIALITATE |
  • REGULI MAGAZIN |
  • CONTACT |
  • DESPRE NOI |

ActCAD este un software CAD modern pentru desen 2D și modelare 3D, precum și pentru lucrul cu obiecte BIM bazate pe cele mai recente soluții ale Consorțiului tehnologic IntelliCAD.
Intelli CAD este un motor software CAD dezvoltat de IntelliCAD Technology Consortium (ITC) din SUA, un consorțiu fondat în 1999 și care funcționează ca o organizație non-profit.
Grupurile de interese speciale (SIG) din cadrul ITC dezvoltă module pentru CAD, BIM, DGN, Mobile, UI etc. Echipa IntelliCAD desfășoară profesional procesele de dezvoltare a software-ului CAD BIM, testarea produselor și susține și îmbunătățește constant sistemele și produsele de calitate ale membrilor Consorțiului ITC. Membrii ITC lucrează în diferite locații din întreaga lume și contribuie la dezvoltarea tehnologiei într-un mod cooperant. Scopul acestei inițiative comune este de a oferi sprijin tehnologic pentru dezvoltarea de software și servicii tuturor membrilor ITC din întreaga lume. Produsele ActCAD 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 și 2023 se bazează pe versiunile succesive de dezvoltare ale motorului IntelliCAD, cum ar fi 6.6, 8.0, 8.1, 8.2, 8.3, 8.4, 9.0, 9.1, 9.2, 9.2a, 10, 10.0a și 10.1, 10.1a, 11, 11.1, 12, 12.1 și IntelliCAD 13
Cea mai recentă versiune de ActCAD folosește de obicei cel mai recent motor IntelliCAD ITC.

‌

Cerințe de sistem:
Sistem de operare: Windows 7/8/8.1/10/11
Versiune: 64 de biți
CPU: 1 GHz sau mai rapid
(dual core sau mai mare)
RAM: 3 GB sau mai mult
HDD: 5 GB spațiu disponibil
Placă grafică: O placă grafică dedicată nu este necesară pentru utilizatorii ActCAD standard, dar este recomandată pentru desene și modele de design mai mari.
Este recomandat să actualizați driverele grafice.
‌

Abonează-te la newsletter

Vă mulțumesc! Mesajul tău a fost trimis cu succes!
Rețele sociale

ActCAD România - ActCAD Europe 2022 - Toate drepturile rezervate ©

Creați un site web cu Microweber

persoană
exit_to_app

sau

Înapoi la autentificare
Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul, pentru a oferi chat live și pentru a analiza traficul nostru web.
Acceptați toate cookie-urile
Gestionați-vă cookie-urile
Cookie-uri strict necesare pentru site-uri web